Tübitak Formula-G

Formula-G, Tübitak’ın 2005’ten bu yana her yıl düzenlemiş olduğu alternatif enerji teknolojilerinin kullanımını yaygınlaştırmayı ve üniversite öğrencilerinin teorik bilgileriyle takım çalışmasını birleştirmeyi hedefleyen yarıştır.

TÜBİTAK Formula-G Güneş Arabaları Yarışı ve TÜBİTAK Hidromobil Hidrojen Arabaları Yarışı olmak üzere 2 kategoriden oluşan yarışlara,Türkiye’nin dört bir yanından çeşitli üniversiteler ürettikleri araçlarla katılmaktadır. Yarışlar 2008’den bu yana İzmir Pınarbaşı Pisti’nde gerçekleşmektedir.

Websitesi: http://www.biltek.tubitak.gov.tr/yarislar/

World Solar Challenge

Dünya çapındaki en önemli güneş arabaları yarışı olan WSC’nin hikayesi, 1982 yılında Hans Tholstrup adlı kişinin kendi ürettiği Quiet Achiever adlı güneş aracıyla Avustralya kıtasını batıdan doğuya geçmesiyle başlamıştır.Amacı güneş enerjili araçlara teşvik olan yarışa, dünya üzerindeki çeşitli üniversitelerden çok sayıda katılım olmaktadır.

Kuzeyde Darwin şehrinden başlayan yarış yaklaşık 3021 km uzaklıktaki kıtanın güneyinde bulunan Adelaide şehrinde son bulmaktadır.Trafiğe açık yollarda gerçekleştirilen yarışta, çöllerden de geçen ekipler adeta bir dayanıklılık testine tabi tutuluyor.Dünya basınının da fazlasıyla ilgi gösterdiği bu yarış, mücadele, ekip dayanışması gibi unsurları içinde barındırmasının yanı sıra,maceracı kimliğiyle de oldukça dikkat çekmektedir.

Websitesi: http://www.worldsolarchallenge.org/

Abu Dhabi Solar Challenge

Abu Dhabi Solar Challenge

Abu Dhabi Solar Challenge,16-19 Ocak 2014 tarihlerinde ülke genelinde gerçekleşecek,Abu Dabi’de başlayıp bitecek uluslararası bir yarıştır.ADSC kendi alanında Orta Doğu’da yapılacak ilk yarış olup dünyanın her tarafından gelen güneş arabası takımlarına kapılarını açacaktır. Dört günün üzerinde sürecek olan bu yarışta yirminin üzeirnde takım 1200 km yol gideceklerdir.Rota gerçek sürüş koşullarında, takımların kendi güneş arabaları göstermek ve iyice tüm araç üstü sistemlerin güvenilirliğini test etmek için büyük bir fırsat sağlaması için tasarlanmıştır.

ADSC’nin şampiyonu yarışı tamamen tamamlayan takımlar arasında süre kıyaslaması yapılarak belirlenecektir.

Websitesi: http://www.adsolarchallenge.org/

Shell Eco Marathon

Shell Eco-Marathon, Shell’in çevre bilincini yerleştirmek ve verimli enerji kullanımına katkıda bulunabilecek yeni nesil teknolojiler geliştirme konusunda geleceğin mühendislerini teşvik etme geleneğinden yola çıkarak 25 yıldır sürdürdüğü uluslararası bir yarıştır. Temel ilkesi en uzun mesafeyi en az yakıtla ve en az emisyonla kat edebilecek bir aracın tasarımını ve üretimini gerçekleştirmek olan yarış, 2008’den bu yana Almanya’nın EurospeedWay Lausitz pistinde gerçekleştirilmektedir. Yakıt olarak dizel, benzin ve LPG gibi geleneksel yakıtların yanı sıra, güneş, elektrik, hidrojen,ve biyoyakıt gibi alternatif enerji kaynakları kullanan araçlar, “Prototip” ve “Urban” olmak üzere iki farklı klasmanda yarışıyor.

Websitesi: http://www.shell.com/home/content/ecomarathon/

North American Solar Challenge

Daha önceleri Sunrayce ve American Solar Challenge olarak bilinen North American Solar Challenge (NASC), 2001 yılından beri üniversite ve kolej öğrencilerinin kendilerinin tasarlayıp ürettikleri güneş arabalarıyla Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde başlayıp Kanada topraklarında sona eren Amerika kıtasındaki en prestijli güneş arabası yarışıdır.Texas eyalatinin Dallas şehrinde başlayıp Alberta eyaletinin Calgary şehrinde son bulan bu yarışta takımların, takım çalışması,mühendislik becerisi ve dayanıklılık gibi bir sınavı verebilmesi gerekiyor.Her 2 yılda bir gerçekleşen yarış, yaklaşık 3700 km uzunluğuyla en uzun mesafeli yarış olma özelliğini taşıyor.

Websitesi: http://americansolarchallenge.org/