socrat_davet_1

SOCRAT, SİZİ DAVET EDİYOR!

 

Hala kaderimizin efendileri
Hala ruhlarımızın liderleriyiz

W.Churchill

 

SOCRAT, YARIŞA DAVET EDİYOR!

 

SOCRAT, Üniversitemizin genç liderlerini harekete geçmeye;

ekiplerini kurmaya;

beraberlik

yarışmaya;

kazanmaya;

tutku, çalışma, macerayla yüklü bir dönemi belirsiz bir gelecekte değil, hemen şimdi;

hayali bir şehir ya da ülkede değil formula pistlerinde ve Avustralya çöllerinde;

tek başına değil ekibiyle beraber yaşamaya

davet ediyor!

SOCRAT, genç öncülere sesleniyor:

Kendi ekibini kur,

Kendi arabanı yap,

Kendi markanı yarat !

Yol ne kadar uzun, ne kadar zorlu olursa olsun

Yarış ve kazan !

 

Tanışma toplantısı tarihleri:

03.12.2013 14:00 Ali Rıza Berkem Konferans Salonu
05.12.2013 11:00 Ali Rıza Berkem Konferans Salonu

 

Hep denedin hep yenildin
Gene dene gene yenil
Daha iyi yenil!

S.Beckett

 

SOCRAT, EKİBİNİ KURMAYA DAVET EDİYOR!

 

socrat_davet_3

Kuruluşu 2008 yılında tamamlanıp ilk yarışına 2009 yılında katılan Güneş Enerjili Araç Ekibimiz (SOCRAT); sahip olduğu deneyim birikimini yeni ve farklı bir jenerasyonun, sizlerin, olağanüstü yaratıcılığı ile birleştirmeyi hedefliyor.

İnanıyoruz ki kimi dalgacı, kimi pervasız, kimi cesur ve hatta isyankar olan bu yaratıcılık; derslerle, kampüsle yetinemeyen bir tutkunun habercisidir. Bu tutku ise; boynu eğiklik değil tevazü, kural değil disiplin, zoraki değil gönüllü çalışma ve teslimiyet değil metanetle tanıştığında; sert, hızlı, dayanıklı ve yırtıcı bir yarış ekibinin en değerli varlığıdır.

İşte; sahip olduğumuz, kimi gizli kalmış kimi ortaya çıkmış, bu tutku ve yaratıcılığın, jenerasyonlar arası tarz farklılıkları yüzünden bastırılmadan, kendi yolunu bulup akabilmesi için SOCRAT, yeni üye almak yerine sizleri kendi güneş aracı ekiplerinizi kurmaya davet ediyor. SOCRAT ilanlarını artık yeni üyeler için değil; kaptanları, sponsorluk grupları, mekanik grupları ve elektronik grupları ile yeni ekipler için veriyor. Sizlere, CV göndermenin mülakatın olmadığı; yarışçılığın yalnızca kişinin tutkusu ve çalışması ile belirlendiği yarış ekiplerini kendiniz kurmanız için sesleniyor.

Ve SOCRAT, arkadaş grubundan yarış ekibine giden yolunuzda sizlere desteğini sunuyor. Ve hepimiz, hep beraber, gerçek bir yarış ekibini dantel gibi işlerken hiçbirimiz hayallerimizi gerçekleştirme çabasından vazgeçmeyeceğiz.

 

Yola çıkarken..

Rivayet odur ki, bir gün alımlı bir hanım Napolyon’a savaşları nasıl kazandığını sormuş. “Açıklayayım” demiş Napolyon. “Elinizi bana verin, parmağınızı ısıracağım. Siz de benimkini”. Her ikisi de yüzleri renk değiştirinceye kadar dayanmışlar ve sıkmışlar dişlerini. Ne ki, hanımımız sonunda

dayanamayıp çekmiş elini. “İşte böyle” demiş Napolyon. “Biraz daha sıkabilseydiniz dişinizi elini çeken ben olacaktım”.

 

SOCRAT, AVUSTRALYA’YA ÇAĞIRIYOR…

 

Grup arkadaşlığından ekip arkadaşlığına geçiş süreci her ne kadar meşakketli olsa da, olağanüstü öğretici, hele üyeler aynı zamanda iyi arkadaşlarsa, olağanüstü zevkli.

Bu geçiş sürecinin bir yönü güneş aracı yarışlarının gerektirdiği çok sayıda kaabiliyetin edinilmesi. Diğeri ise, tıpkı bir spor ekibi gibi, tekrarlanan antrenmanlarla ekip uyumunun keşfedilmesi.

Eğer bu geçiş sürecinin bir özelliği daha varsa o da uyumun keşfi ile kaabiliyetlerin geliştirilmesinin ancak birlikte mümkün olabileceği olsa gerektir.

Güneş aracı yarışları bize göre, bir mühendisin titizliğini, bir hattatın sabrını, bir formula pilotunun gözüpekliğini, bir poker oyuncusunun soğukkanlılığını, bir futbolcunun sertliğini, bir satranç ustasının zihin hakimiyetini, işinin erbabı bir pazarlamacının kibar ısrarcılığını, bir diplomatın nezaketini ve hatta kimi zaman yapışkan bir işportacının pervasızlığını aynı anda gerektiren benzeri olmayan bir deneyimdir.

Bu nedenle, bu deneyimi yaşamayı arzu eden arkadaşlarımıza ilk önerimiz, ekibinizin, 5 – 9 kişi arasında farklı ilgi, yetenek ve kişilik özelliklerine sahip bireylerden oluşmasıdır. Deneyim, beş kişiden az olduğunda ihtiyaçların karşılanamadığını, dokuz kişiden fazla olduğunda ise ekipte kendine yer edinemeyenlerin olabildiğini gösteriyor.

Ayrıca, her ekibin aşağıda sadece örnek olarak verilen basit projelerden en azından bir tanesi ile severek ilgilenebilecek üyelerden oluşması, her bir üyenin diğerleri için en azından bir nedenle vazgeçilmez olmasını sonucunu getirecektir. Bu vazgeçilmezlik, herkesin yarış tutkusu ile dolu olduğu bir ekipte kişisel anlaşmazlıkların süratle aşılmasında motivasyon kaynağıdır.

 

 • Aerodinamik bir güneş aracının eskiz çizimlerinin yapılması.

  socrat_davet_6

 • Eskiz çalışması yapılan bir güneş aracının 25×9 cm boyutlarında köpükten bir modelinin yapılması.

 • Alüminyum profillerden basit cisimlerin imal edilmesi.

 • Bir ahşap plakayı keserek ve zımparalayarak anlamlı şekillerin oluşturulması.

 • Bir parçanın ölçülerini alarak teknik resim oluşturulması.

 • Güneş aracı jantının sökülmesi-takılması.

 • Ehliyet sahibi olma ve aktif araç kullanabilme.

 • Yeni üye-ekip çağrısı yapmak amacıyla etkili bir afiş tasarlanması.

 • Web sitesi düzenlemesi yapılması.

 • Türkçe-İngilizce sunum yapılması.

 • Basit bir sürüş stratejisi hesabının yapılması.

 • Çeşitli cihaz ve elektronik kartın araca monte edilmesi.

 • Batarya akım ve geriliminin ölçülmesi, hücrelerin denge durumlarının kontrol edilmesi.

 • Sponsorluk görüşmelerinin gerçekleştirilmesi, çeşitli etkinliklerde ekibin temsil edilmesi.

 

Bu projeler sınama amaçlı olmayıp, sizlere kendi gerçek ilgi ve yeteneklerinizin neler olduğunu keşfetmenizde yardımcı olmak içindir. Bu arada biz de, bir planlama dahilinde ve atölye-ofis şartlarında sizler çalışırken, destek vermek üzere hazır olacağız.

Atölye çalışmaları sonrası ekipler, yeni katılımlar veya mevcutların değişimi yoluyla uyumu yakaladıktan sonra artık arkadaş grubundan yarış ekibine giden yola birlikte çıkacağız.

Kolaylıklar diliyoruz.

Bir Cevap Yazın